Start

 

Historia
Partnerzy
Spotkania
Inter Finitimos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Home Search Contact Us

                                                           Projekty:

 Projekt edukacyjny: Narodowy socjalizm i Holokaust – aktywna pamięć europejska

Seminaria dla nauczycieli i studentów na temat nauczania o okresie narodowego socjalizmu i Holokaustu finansowane ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu EUROPA DLA OBYWATELI 2007–2013 - Kultura i Edukacja

 

Szanowni Państwo!

Pragniemy poinformować, że dobiega końca realizacja projektu edukacyjnego pt. „Narodowy socjalizm i Holokaust – aktywna pamięć europejska”. Projekt ten realizowany był w latach 2008-2009 przez Goethe Institut i Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie przy współpracy z Domem Anny Frank w Amsterdamie i Stowarzyszeniem dla Edukacji i Kultury „Spotkania” w Warszawie. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej ze środków Programu EUROPA DLA OBYWATELI 2007–2013 - Kultura i Edukacja. W ramach projektu na terenie województw małopolskiego i śląskiego zorganizowaliśmy 11 seminariów dla nauczycieli i studentów oraz warsztatów dla uczniów z Polski i Niemiec.

 

6.11.2008: Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli - ODN Tarnów, ul. Nowy Świat 30, Tarnów

7.11.2008: Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków

13.11.2008: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, Kraków

6.12.2008: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu/a>

19.03.2009 I LO im. Powstańców Śląskich, ul. Tadeusza Kościuszki 41, Rybnik, 26.03.2009: Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków,

03.04.2009: Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika, ul. Kopernika 5, Tarnów.

24.04.2009: Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Bielsku-Białej , ul. Komornicka 48, Bielsko-Biała.

24.04.2009: Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków

13.05.2009: Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków

25.05.2009: Goethe-Institut, Rynek Główny 20, Kraków

 

Dziękując za dotychczasową owocną współpracę w realizacji projektu chcielibyśmy bardzo serdecznie zaprosić do udziału w seminarium podsumowującym projekt, które odbędzie się w dniu 29 września br. w Goethe-Institut w Krakowie (Rynek Główny 20) w godz. 10-13:30. Seminarium to będzie okazją do spotkania się i wymiany doświadczeń. W jego programie, poza wykładem historycznym, przewidzieliśmy czas na krótkie zaprezentowanie projektów edukacyjnych dot. nauczania o czasach narodowego socjalizmu i Holokaustu realizowanych przez Państwo w szkołach. W związku z tym zachęcamy do wzięcia udziału w seminarium jak również w przeglądzie projektów edukacyjnych.

Zgłoszenia do udziału w seminarium prosimy nadsyłać pocztą mailową na adres pani ng>Sabiny Kraj: SABINA.KRAJ@HOTMAIL.COM.

Jednocześnie informujemy, że w seminarium mogą wziąć udział także uczniowie, którzy byli zaangażowani w realizację projektu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa z dniem 27 września.

Każdy uczestnik seminarium otrzyma płytę CD z materiałami dydaktycznymi do nauczania o historii Żydów i Holokauście. Ponadto będzie możliwość odebrania cz. 3 pakietu edukacyjnego do nauczania o historii Żydów i antysemityzmie pt. „Uprzedzenia U2” (w mailu proszę zaznaczyć, czy są Państwo zainteresowani jej otrzymaniem).

Projekt edukacyjny:font>

Przywróćmy pamięć – śladami społeczności żydowskiej w mojej miejscowości

Prezentacje wystawa: Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy?

W roku 1998 powstała w Centrum wystawa edukacyjna Żydzi w Polsce. Swoi czy obcy? Jest ona adresowana głównie do młodzieży i nauczycieli. Celem wystawy jest dostarczenie podstawowych informacji o historii i kulturze Żydów mieszkających w Polsce od tysiąca lat. Zorganizowana we współpracy z Domem Anny Frank w Amsterdamie, przy wsparciu finansowym holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (Program MATRA) wystawa składa się z 24 tablic, przedstawiających historię Żydów polskich od wczesnego średniowiecza po dzień dzisiejszy. Towarzyszy jej katalog, zawierający cały materiał ilustracyjny. Wystawa była dotąd prezentowana w kilkudziesięciu miastach polskich (m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Świdnicy, Wrocławiu, Przemyślu, Opolu, Oświęcimiu, Włodawie, Krzyżowej, Chrzanowie, Tarnowie, Kielcach, Gnieźnie, Toruniu, Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinie). Przy okazji prezentacji wystawy organizowane są różne spotkania, seminaria i warsztaty nauczycielskie, poświęcone nauczaniu historii i kultury Żydów. W 2003 r. stworzona została wersja elektroniczna wystawy, która jest dostępna na stronie internetowej: www.zydziwpolsce.edu.pl.

Wystawa funkcjonuje do dziś i można ją zamawiać pisząc na adres: info@scpn.krakow.pl

Dzięki wsparciu polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Fundacji Konrada Adenauera wystawa ma również od roku 1999 wersję niemieckojęzyczną, którą można było do tej pory obejrzeć w kilkudziesięciu miastach Niemiec (Berlin, Lipsk, Drezno, Monachium, Düsseldorf, Akwizgran).

Centrum Polsko - Niemieckie prowadzi szeroką działalność dydaktyczną, związaną z historią Żydów w Polsce, której koordynatorem jest dr Piotr Trojański, ptrojans@ap.krakow.pl

 

 

 

 

 Portal internetowy: Żydzi w Polsce. Ocalić od zapomnienie uczyć dla przyszłości (www.zydziwpolsce.edu.pl)

Serwis ten powstał w 2002 r. dzięki współpracy z Domem Anny Frank w Amsterdamie, Fundacją im. Stefana Batorego i Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie. Zawiera on głównie materiały dydaktyczne przydatne w nauczaniu historii i kultury Żydów.

Jego podstawową część stanowią multimedialne prezentacje dwóch wystaw "Żydzi w Polsce. Swoi czy Obcy?" i "Anna Frank - historia na dzień dzisiejszy". Ponadto w serwisie zamieszczono opracowanie "Dziennika Dawida Rubinowicza".

Strona zawiera rozbudowaną "Sekcję nauczycielską" i "Bibliotekę", gdzie znajdują się gotowe materiały dydaktyczne i scenariusze lekcji poświęcone tej problematyce. Prezentuje się tu także wskazówki bibliograficzne oraz bieżące informacje na temat seminariów i szkoleń dla nauczycieli. Ważną część  portalu stanowi sekcja poświęcona projektowi edukacyjnemu "Free2choose in Europe", który aktualnie jest realizowany przez nasze Centrum.

Serwis ten przeznaczony jest dla nauczycieli i uczniów, zainteresowanych historią i kulturą Żydów oraz szeroko rozumianą edukacja dla tolerancji.

Mapa elektroniczna: Rozwój osadnictwa w dorzeczu Wisły w XII - XX wieku

Program ten, koordynowany w Polsce przez prof. dr hab. Zdzisława Nogę i mgra Waldemara Bukowskiego, był realizowany we współpracy z Ost- und Mitteleuropa Institut w Wiedniu. Jego założeniem było opracowanie mapy elektronicznej, zawierającej informacje o chronologii rozwoju osadnictwa, urbanizacji, kwestiach demograficznych i powodziach, z zaznaczeniem przebiegu i zmian granic państwowych w ciągu wieków. W programie uczestniczyło kilkudziesięciu historyków z całej Polski (Warszawa, Toruń, Gdańsk, Lublin, Kielce, Kraków) oraz Ukrainy (Lwów).

Freelance web Designer